Modlitwa‎ > ‎

Wprowadzenie do rozważań różańcowych w oparciu o duchowość ojca Semenenki CR

opublikowane: 24 lis 2016, 02:19 przez Redakcja JotJotZet   [ zaktualizowane 2 gru 2016, 05:49 ]
W 2014 r. minęła dwusetna rocznica urodzin Sługi Bożego Piotra Semenenki, współzałożyciela Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. W opinii wielu historyków był najwybitniejszym myślicielem katolickim XIX-wiecznej Polski. Tak między innymi pisze o Nim prof. Władysław Tatarkiewicz w swojej trzytomowej Historii filozofii.

Piotr Semenenko urodził się 29 czerwca 1814 r. w Dzięciołowie (białostockie), zmarł 18 listopada 1886 r. w Paryżu. Wychował się w rodzinie prawosławno – kalwińskiej! Do Pierwszej Komunii przystąpił wbrew woli swoich dziadków – protestantów, którzy go wychowywali.

W czasie powstania listopadowego, jako szesnastoletni chłopiec, zaciągnął się do pieszej artylerii korpusu generałów Antoniego Giełguda i Dezyderego Chłapowskiego. Po upadku powstania znalazł się we Francji (via Prusy). Związał się tam z ruchami socjalistycznymi i masońskimi.

Jego życie odmieniło się z chwilą spotkania Bogdana Jańskiego, wielkiego konwertyty emigracji polskiej. Semenenko przeszedł drogę swojego mistrza: od ateizmu po nawrócenie i przylgnięcie do Jezusa Chrystusa i Kościoła. Razem z Jańskim oraz Hieronimem Kajsiewiczem (wraz z kilkoma innymi młodymi Polakami) w 1836 roku założył tzw. Domek Jańskiego. Wspólnie mieszkali, pracowali i modlili się tworząc w ten sposób podwaliny późniejszego zgromadzenia zmartwychwstańców.

Studia teologiczne, rozpoczęte w Paryżu, zakończył w Rzymie. Tam też, w 1841 roku, przyjął święcenia kapłańskie.

Ksiądz Piotr Semenenko, podobnie jak inni pierwsi zmartwychwstańcy, chciał nade wszystko służyć Kościołowi w Polsce. Wielką wagę przywiązywał do formacji kapłańskiej. Z tego względu powołał Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie, które miało kształcić polskich duchownych. Wśród wychowanków Kolegium (istniejącego do dzisiaj, chociaż niebędącego już pod jurysdykcją Zgromadzenia) znajduje się wielu wybitnych profesorów, biskupów, arcybiskupów, kardynałów . Nie brakuje także błogosławionych i kanonizowanych (św. abp Józef Sebastian Pelczar, św. abp Józef Bilczewski oraz bł. ks. Jan Balicki).

Talenty i uzdolnienia księdza Piotra Semenenki sprawiły, że stał się cenionym współpracownikiem ówczesnej Kongregacji Indeksu i Świętego Oficjum (dzisiejsza Kongregacja Doktryny Wiary). Swoją refleksją intelektualną wspomagał posługę trzech papieży: Grzegorza XVI, Piusa IX oraz Leona XIII.

Był cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Uważany jest za współzałożyciela kilku żeńskich zgromadzeń zakonnych, przede wszystkim sióstr zmartwychwstanek. Przy tworzeniu tego zgromadzenia współpracował z błogosławioną Celiną Borzęcką, której postać wyróżnia się w historii Kościoła w Polsce. To chyba jedyny przypadek, że kobieta, która była żoną (owdowiała wcześnie), matką i babcią, razem z córką, założyła zgromadzenie zakonne!

Ojciec Piotr swoimi pracami położył podwaliny pod tożsamość zmartwychwstańczą, która uważana jest za oryginalną myśl polskiej duchowości. Spośród wielu dzieł, które po Nim zostały wspomnieć trzeba przede wszystkim o Męce i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. To oryginalna refleksja poświęcona misterium paschalnemu. Natomiast Mistyka, wydana ponownie całkiem niedawno, bo w 2009 roku, dzięki staraniom księdza Marcina Węcławskiego, przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mówi o życiu wewnętrznym chrześcijanina. W 1913 roku we Lwowie ukazały się dwa tomy Kazań ojca Piotra (to z nich w dużej mierze pochodzą proponowane rozważania różańcowe).

Wszyscy, którzy chcieliby zaznajomić się z myślą ojca Piotra Semenenki mogą skorzystać z serwisu Biblioteka Internetowa Zmartwychwstańców: http://biz.xcr.pl. Zapraszam.

ks. Adam Błyszcz